Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedin

Z przyjemnością przypominasz sobie chwile, gdy na początku znajomości z twoim ukochanym, on doskonale rozumiał Ciebie i wspaniale dogadywaliście się? Zastanawiasz się co się stało?

Przecież nadal się kochacie  a przez wiele lat poznaliście siebie, a mimo to masz wrażenie, że mówicie innymi językami?

Tak właśnie jest! Każdy z nas doświadcza świat 3 głównymi zmysłami – zmysłem wzroku, słuchu i dotyku, zwanymi systemami reprezentacji. Większość z nas ma jeden dominujący zmysł, poprzez który postrzega świat i w tym systemie wyraża swoje uczucia. I tak osoba o dominującym WZROKOWYM systemie reprezentacji, zapamiętuje i uczy się poprzez oglądanie obrazów, tekstów. (np. podkreśla teksty w książce) . W swoim świecie zwraca przed wszystkim uwagę na kolory, kształty, dużą wagę przywiązuje do ubioru, wyglądu i otoczenia. Mówi „ widzę to jasno” lub „ patrząc na to całościowo” czyli w swoim języku używa słów związanych ze zmysłami wzroku.

Osoba o innym dominującym systemie KINESTETYK to osoba postrzegająca świat poprzez zmysł dotyku i ucząca się poprzez zapamiętanie nastroju, sytuacji i poprzez działanie. Dla takiej osoby wygląd nie jest ważny, ważniejsza jest wygoda (dlatego może być postrzegana przez WZROKOWCA , przywiązującego wagę do wyglądu jako bałaganiarz). Jest to osoba, która swoje uczucia wyraża poprzez dotyk, kreowanie miłej i przyjaznej atmosfery. Dla takiej osoby przytulanie, uściski są przejawem miłości i uwagi. Jej charakterystyczne zwroty to    „czuję to,”, „nadajemy na tej samej fali” czy ” nie leży mi to”. I gdy spotkają się 2 osoby z różnymi systemami reprezentacji: On – wzrokowiec i Ona – kinestetyk, to jak wyrażają swoje uczucie miłości wobec partnera?

On – najchętniej patrzyłby na ukochaną, dawał ładne jej ładne rzeczy, zabierał w piękne miejsca, dbał o estetykę jedzenia i domu – i poprzez takie zachowania wyrażał swoją miłość do niej.

A Ona – kinestetyk potrzebuje bycia przytuloną! Dla niej ważna jest atmosfera – ciepła, bliskości (a on właśnie potrzebuje dystansu, aby zachwycać się partnerką, bo przecież musi ją widzieć). Ona czeka na dotyk, przytulenia, on wyraz swoja miłość w sowich oczach i spojrzeniu.

Każdy z nich wyraz swoje uczucia, ale w SWOIM systemie reprezentacji, a powinien wyrażać w systemie DRUGIEJ OSOBY. I takk na początku znajomości właśnie było – w stanie dużej fascynacji partnerzy porozumiewali się we wszystkich systemach reprezentacji – mówili do siebie, tworzyli atmosferę bliskości i patrzyli na siebie. Z czasem zaczęli stosować komunikację w swoim dominującym systemie.. i zaczęły powstawać nieporozumienia.

Jeśli sobie to uświadomimy i nauczmy się rozpoznawać systemy reprezentacji innych oraz komunikować w systemie reprezentacji rozmówcy, to nasze relacje w związkach jak i w pracy będą bardziej udane i przyjazne.

Wiedza o tym jak ludzie myślą , postrzegają świat, co jest ważne dla nich aby podjąć decyzje czy być szczęśliwym przekazywana jest na warsztatach Transforming Communication, modelu strategii komunikacji opracowanej przez dr Richarda Bolstada, międzynarodowego trenera komunikacji.

Transforming Communication – po polsku transformująca komunikacja to warsztaty uczące porozumiewania się w relacjach poprzez poznanie swoich systemów reprezentacji oraz wzorców myślenia.

Na warsztatach uczestnicy uczą się również jak postępować w sytuacjach problemowych:

  • gdy Ty masz problem – asertywnego wyrażania swoich opinii;
  • gdy druga osoba ma problem – słuchania wspierającego drugiej osoby aby ona sama podjęła decyzję ( a nie my, bo w ten sposób pozbawiamy samodzielności i odpowiedzialności innych) i wchodzimy w rolę Ratownika);
  • gdy obie osoby mają problem – są w konflikcie interesów ( każda ze stron ma inne potrzeby) lub konflikcie wartości (to co jest dla mnie ważne , nie jest ważne dla drugiej strony).

To, czego uczy transformująca komunikacja to nie tylko narzędzi komunikacji do zastosowania w odpowiedniej sytuacji problemowej, ale przede wszystkim zmiany postawy, zrozumienia drugiej strony, tworzenia bliskości i dopasowania w relacjach. Jak sama nazwa warsztatu mówi, transformująca komunikacja zmienia twoje życie    i tym samym zmienia świat.